UAB „Pačiolio“ prekyba; El. paštas info@paciolioprekyba.lt. Tel.: (0 5) 2700 636

UAB „Pačiolis“ ekspertų konsultacijos

Kada pelno mokesčio tikslais galima nurašyti skolą, viršijančią 45 000 eurų: kai iškelta bankroto byla, ar kai teismas paskelbs bankrotą?

LR pelno mokesčio įstatymo 25 straipsnis reglamentuoja, kad beviltiškos skolos yra ribojamų dydžių leidžiami atskaitymai ir mažina apmokestinamąjį pelną. Skolų beviltiškumo bei pastangų susigrąžinti šias skolas įrodymo ir beviltiškų skolų sumų apskaičiavimo taisyklės, patvirtintos finansų ministro 2010 m. birželio 10 d. įsakymu Nr. 1K-188, nustato reikalavimus skoloms, kurias norima pripažinti beviltiškomis: skola gali būti pripažinta beviltiška, jeigu skolininkas yra bankrutavęs. Kadangi skolos suma yra didesnė nei 30 000 eurų, įmonė privalo turėti įsiteisėjusį Lietuvos Respublikos teismo sprendimą, nuosprendį arba nutartį, kuriais patvirtinama mokesčio mokėtojo teisė susigrąžinti skolas, taip pat įsiteisėjusią teismo nutartį likviduoti įmonę dėl bankroto arba kreditorių susirinkimo nutarimą paskelbti įmonę likviduojama dėl bankroto arba dokumentą, įrodantį likviduotos dėl bankroto įmonės išregistravimą iš Juridinių asmenų registro.

Vadinasi, skolą, viršijančią 45 000 eurų, galima nurašyti tada, kai teismas priims sprendimą likviduoti įmonę dėl bankroto.

***

Dėl veiksmų, gavus teismo įsakymą

 Iš teismo paštu gavome įsakymą, kuriame nurodoma, kad iš mūsų įmonės kitai įmonei yra priteisiama tam tikra skola. Kaip reikėtų elgtis gavus teismo įsakymą?

Iš pateikto klausimo neaišku, ar jūs pripažįstate skolą, kurią teismas priteisė, ar jos nepripažįstate. Tai yra esminis klausimas, nes nuo jo ir priklauso, kaip asmuo, gavęs teismo įsakymą, turėtų elgtis.

Sulaukę teismo įsakymo, turite susipažinti su šiuo dokumentu, su jame įvardytais faktais ir apsispręsti, ar pripažįstate skolą, ar ne. Pažymėtina, kad teismui savo nuomonę apie tai, ar pripažįstate skolą, ar ne, turite pateikti per 20 dienų nuo tos dienos, kai gavote teismo įsakymą (Civilinio proceso kodekso 439 str.). Jeigu su skola nesutinkate, teismui reikia pateikti prieštaravimus. Žinotina, kad teikiami prieštaravimai neprivalo būti išsamūs ar pagrįsti. Galite pateikti išsamų paaiškinimą, kodėl nesutinkate su išduotu teismo įsakymu, ir pridėti tai patvirtinančių dokumentų kopijas, tačiau galite tiesiog vienu sakiniu parašyti, kad nesutinkate su išduotu teismo įsakymu. To visiškai pakaks. Jums pateikus prieštaravimus, teismas panaikins išduotą teismo įsakymą. Vis dėlto tai nereiškia, kad ginčas bus baigtas: kita šalis turės teisę tuo pačiu klausimu teikti teismui ieškinį, pagal kurį vyktų įprastas teismo procesas. Beje, skolininkas teismui gali pranešti, kad, pavyzdžiui, jis sutinka su dalimi reikalavimų, o dalies nepripažįsta. Tokiu atveju teismas priimtų naują įsakymą dėl skolininko neginčijamos reikalavimų dalies priteisimo ir panaikintų reikalavimus dėl likusios nepripažįstamos skolos.

Tuo atveju, jeigu įmonė, gavusi teismo įsakymą, skolą pripažįsta, rekomenduotina kuo greičiau įvykdyti teismo įsakymą ir sumokėti jame nurodytas sumas, kad būtų išvengta teismo įsakymo perdavimo antstoliui, kuris priverstinai jį įgyvendins. Tokiu atveju skolininkas bus priverstas papildomai sumokėti ir už antstolio darbą.

Į viršų