UAB „Pačiolio“ prekyba; El. paštas info@paciolioprekyba.lt. Tel.: (8 5) 2700 636

Atleidimas iš darbo darbdavio iniciatyva: kokios išmokos priklauso darbuotojui

 

Darbo kodekso 57 straipsnio 8 dalyje nustatyta, kad atleidžiamam darbuotojui, kuris įmonėje išdirbo daugiau nei 1 metus, skiriama 2 vidutinių darbo užmokesčių (toliau – VDU) dydžio išmoka, o darbuotojui, neišdirbusiam 1 metų laikotarpio, – pusės VDU išmoka. Asmenims, kurie išdirbo ilgiau nei 5 metus toje pačioje darbovietėje (išskyrus biudžetinių įstaigų ir Lietuvos banko darbuotojus), taip pat papildomai skiriamos ilgalaikio darbo išmokos:
  • jeigu asmuo išdirbo nuo 5 iki 10 metų, jam skiriama 77,58 procento 1 VDU išmoka;
  • jeigu asmuo išdirbo nuo 10 iki 20 metų, jam skiriama 77,58 procento 2 VDU išmoka;
  • jeigu asmuo išdirbo 20 ir daugiau metų, jam skiriama 77,58 procento 3 VDU išmoka.

Pagal vidutinio darbo užmokesčio tvarkos aprašo 5.1. punktą, darbdavio išmokamas VDU apskaičiuojamas pagal gautas išmokas, susijusias su darbo santykiais, už 3 paskutinius kalendorinius mėnesius, einančius prieš apskaičiavimo mėnesį. Ilgalaikio darbo išmoka apskaičiuojama pagal Garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymo 10 straipsnio 2 dalį, kurioje nustatyta, kad VDU apskaičiuojamas pagal gautas išmokas, susijusias su darbo santykiais, už 12 paskutinių kalendorinių mėnesių.

Pažymėtina, kad dėl ilgalaikio darbo išmokos reikia kreiptis į „Sodrą“ ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo atleidimo iš darbo dienos. Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad darbuotojas turi būti atleistas Darbo kodekso 57 straipsnio pagrindu, t. y. atleidimas iš darbo darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės.

VDI inf.

Į viršų