Pačiolis

 
El. parduotuvė

Savaitraštis „Buhalterija: apskaitos ir mokesčių apžvalga“


 

Savaitraštyje skaitysite publikacijas buhalterinės apskaitos ir finansinės atskaitomybės, mokesčių, teisės bei vadybos ir kaštų apskaitos klausimais. Rasite daug praktinių patarimų ir konsultacijų, parengtų advokatų, auditorių, VMI ir kitų kontroliuojančių institucijų atstovų. Be to, savaitraštis pasipildė ir naujomis rubrikomis, skirtomis išmaniosios mokesčių administravimo sistemos praktiniam įgyvendinimui, darbo teisės ir darbo užmokesčio apskaičiavimo pasikeitimams. Aktualios informacijos jame suras ir pelno nesiekiančių įstaigų buhalteriai. Kiekviename numeryje rasite daug kasdienei veiklai naudingos informacijos – mokesčių deklaravimo ir sumokėjimo kalendorių, reglamentų naujienas, svarstomų įstatymų projektus.

Susipažinti su leidinio el. versija galite ČIA


 

Moki anksčiau gauni daugiau! 

Už metinės prenumeratos kainą savaitraštį gausite iš karto!


Popierinė savaitraščio versija –
 147 €  (su PVM).

Elektroninė savaitraščio versija – 99 € (su PVM).


TAIP PAT su specialia 50 proc. nuolaida siūlome prenumeruotis elektroninį savaitinį leidinį „MOKESČIŲ, APSKAITOS IR TEISĖS REGLAMENTŲ NAUJIENLAIŠKIS“, plačiau.

Popierinė savaitraščio versija su naujienlaiškiu – 183,50 € 165,25 € (su PVM);

Elektroninė savaitraščio versija su naujienlaiškiu – 135,50 € 117,25 € (su PVM);


 2019 m. PRENUMERATORIAI GAUS VERTINGUS PRIEDUS:

• specialų leidinį Naudinga informacija buhalteriams“. Tai nepakeičiamas kiekvieno buhalterio pagalbininkas, tvarkant finansinę apskaitą, apskaičiuojant mokesčius bei vykdant kitas prievoles valstybės institucijoms ir įstaigoms. Šis leidinys padės sutaupyti nemažai brangaus laiko, ieškant reikalingos informacijos;

• 2012–2018 m. elektroninį straipsnių archyvą, kuriame beveik 2 000 publikacijų ir dar TIEK PAT VMI konsultantų, apskaitos ir mokesčių specialistų konsultacijų bei daug kitos aktualios informacijos;

• spiralinį ir kišeninį kalendorius (tik popierinės versijos prenumeratoriams).

• buhalterio darbui naudingas atmintines.Galite rinktis popierinę arba elektroninę leidinio versiją.

Leidinio lektroninė versija itin patogi vartotojams – tereikia turėti kompiuterį ir internetą. Ji turi daug pranašumų: elektroninių leidinių prenumeratoriai gali pasirinkti straipsnius pagal leidinio numerį, autorių, straipsnio pavadinimo fragmentą, reikšminį žodį ar žodžių junginį, skaityti straipsnius PDF formatu ir juos atsispausdinti.

Leidžiamas: nuo 2005 metų.

Savaitraščio apimtis: 4048.

Periodiškumas: išeina kiekvieną antradienį. Liepos–rugpjūčio numeriai išeina kas antrą savaitę.

Platinamas: tik prenumeratos būdu.

PAGRINDINĖS SAVAITRAŠČIO RUBRIKOS:

APSKAITA, APSKAITOS ORGANIZAVIMAS. Žinomi apskaitos, audito ir apskaitos organizavimo specialistai aiškina ir nagrinėja atskirus buhalterinės apskaitos aspektus, kaip organizuoti apskaitą, rengti finansinę atskaitomybę ir kt.

MOKESČIŲ LABIRINTUOSE. 
Spausdinami mokesčių specialistų parengti straipsniai apie mokesčių apskaičiavimo ir sumokėjimo ypatumus.

BUHALTERINĖ VADYBOS IR KAŠTŲ APSKAITA.
 Šios srities patyrę specialistai pataria, kaip tinkamai apskaityti kaštus, kalkuliuoti produktų savikainą, organizuoti menedžmento apskaitą, kaip formuoti vadybai tinkamą informaciją ir kt.

TEISĖ. 
Teisininkai aiškina įvairius įmonių, darbo, mokesčių teisės klausimus.

AKTUALIJOS. 
Aiškinama, kaip taikyti apskaitos ir mokesčių įstatymų nuostatas ir rasti atsakymus į klausimus, su kuriais buhalteriai susiduria kasdieniame darbe. Patariama, kaip įgyvendinti viešojo sektoriaus apskaitos reformą. Informuojama apie audito įmonių veiklą ir audito priežiūros kontrolę.

SPECIALISTAI PATARIA. 
UAB „Pačiolis“, Valstybinės mokesčių inspekcijos ir teisės specialistų konsultacijos.

NAUDINGA INFORMACIJA. 
Spausdinamas mokesčių, deklaravimo ir sumokėjimo kalendorius, pateikiami VMI raštai, reglamentų naujienos. Visa tai padės teisingai tvarkyti apskaitą, laiku deklaruoti ir sumokėti mokesčius.

REDAKCIJA, PADĖK. 
Spausdinami skaitytojų prašymai padėti susivokti apskaitos ir mokesčių labirintuose, pateikiami specialistų atsakymai į juos.

PSICHOLOGAS PATARIA. 
Psichologijos specialistai pataria, kaip bendrauti su vadovais ir kolegomis, spręsti darbe kylančias psichologines problemas.

LAISVALAIKIS. 
Pateikiami straipsniai iš mokesčių ir apskaitos istorijos, pasakojama apie žinomus finansininkus, buhalterius, aprašomi ne tik Lietuvos, bet ir kitų valstybių įdomūs sukčiavimo atvejai, atskleidžiama skaičių reikšmė įvairiose gyvenimo srityse ir kt.
KAIP PRENUMERUOTI?
  • Prenumeruoti internetu.
  • Mokėti tiesioginiu pavedimu, nepamiršti nurodyti leidinio kodo ir pristatymo adreso. (Įmonės rekvizitai: UAB „Pačiolio prekyba“, įmonės kodas 300807502, atsiskaitomoji sąskaita LT347044060005977111 AB SEB banke).
  • Kreiptis į pardavimo vadybininką telefonu (8 5) 2700 636 arba el. paštu prenumerata(eta)paciolis.lt.
  • Prenumeruoti UAB „Pačiolio prekyba“ knygyne adresu, Kalvarijų g. 129 Vilnius (Darbo laikas: I-IV 8.00 – 17.00 val., V 8.00 – 15.45 val.).
  • Prenumeruoti Lietuvos pašto skyriuose.
  • Prenumeruoti platinimo tarnybose
  • Norėdami prisijungti prie elektroninės leidinio versijos, mokėjimo pavedime nurodykite savo el. pašto adresą.
LEIDINIŲ PRISTATYMAS
  • Leidinių pristatymas nemokamas.
  • Prenumeratorius privalo pateikti visą reikalingą informaciją: leidinio kodą ir tikslų pristatymo adresą, kad prenumeratos užsakymas būtų kokybiškai įvykdytas. Jeigu informacija bus neišsami arba netiksli, Leidėjas negalės tinkamai įvykdyti savo įsipareigojimų.
  • Pasikeitus adresui prenumeratorius turi parašyti el. paštu: prenumerata(eta)paciolis.lt, nurodyti, kokio leidinio, kam ir kokiu adresu buvo užsakyta prenumerata ir koks naujas pristatymo adresas.

Prenumeratorius, turintis pretenzijų dėl leidinio pristatymo, privalo kreiptis el. paštu: prenumerata(eta)paciolis.lt (nurodyti prenumeratos gavėjo duomenis, leidinio pavadinimą ir surašyti pretenziją) arba telefonu (8 5) 210 1255.

Aktualus straipsnis

Savaitraštis „Buhalterija: apskaitos ir mokesčių apžvalga“ 2018 08 21

Atsiskaitymo vekseliais privalumai ir pavojai

 

auditorius Gintautas Deveikis

 

Prieš kelis mėnesius kilus įtarimų, kad su dabartiniais valdančiaisiais siejamas garsusis „Agrokoncernas“ labai praturtėjo pasinaudojęs vekseliais, pasigirdo siūlymų apriboti šių vertybinių popierių naudojimą. Prieškarinėje literatūroje taip pat galima pasiskaityti ne vieną liūdną istoriją apie vekselių sužlugdytus gyvenimus. Kuo jie tokie pavojingi ir kuo naudingi, kad net ir dabartiniais skaitmeninių pinigų laikais dar sugeba išlikti? Jeigu ši priemonė sukrovė turtus žymiajam koncernui, tai gal ir kitos įmonės iš to galėtų turėti naudos? Straipsnyje apžvelgsime svarbiausias vekselių savybes, atsiskaitymų jais ypatumus bei šių operacijų registravimą buhalterinėje apskaitoje.

 

Vekselio esmė ir naudojimo privalumai

 

Pagal apibrėžimą, vekselis – vertybinis popierius, kuriuo jį išrašęs asmuo be sąlygų įsipareigoja sumokėti vekselyje nurodytą sumą tam tikram asmeniui. Taigi, vekselį galėtume prilyginti paprasčiausiam pasižadėjimui grąžinti skolą ar mokėjimo grafikui. Tokių dokumentų pasirašoma gausybė, tačiau iš kitų vekselis išsiskiria tuo, kad, skolininkui jo laiku neapmokėjus, galima kreiptis į notarą, kuris supaprastinta tvarka išduos vykdomąjį dokumentą. Tuomet jau po kelių savaičių skolininkas gali sulaukti antstolių ir turto arešto. Kad tai įvyktų, kreditoriui nereikia profesionalių teisininkų pagalbos, o proceso išlaidos gali siekti vos keliasdešimt eurų. Žinodamas šitokią galimą baigtį, retas skolininkas ryšis ignoruoti vekseliu garantuotos skolos apmokėjimą, nebent iš tikrųjų neturi finansinių galimybių atsiskaityti.

Paprastesnė vekseliu garantuotos skolos išieškojimo tvarka ne vienintelė šio, ant paprasto balto lapo surašyto, vertybinio popieriaus unikali savybė. Jis taip pat išsiskiria:

besąlyginiu įsipareigojimu atsiskaityti. Tai reiškia, kad vekselį išdavęs asmuo turi labai mažai galimybių ginčyti skolos pagrįstumą, motyvuodamas, pavyzdžiui, netinkamai įvykdytu sandoriu, prasta pristatytų prekių kokybe ar kitomis priežastimis. Vekselyje net nenurodomas skolos atsiradimo pagrindas, todėl skola turi būti grąžinta be jokių sąlygų ar išlygų, o ją ginčyti gali tekti jau sumokėjus;

laidavimo galimybe. Vekselį gali laiduoti (garantuoti jo apmokėjimą) kiti fiziniai ar juridiniai asmenys. Jeigu skola didesnė, dažnai reikalaujama, kad įmonės išduodamą vekselį asmeniškai laiduotų ir jos savininkas. Kai vekselį išduoda fizinis asmuo, patartina, kad jį laiduotų ir jo sutuoktinis. Taip išvengiama rizikos, kad laiku skolos negalintis grąžinti asmuo imsis turto dalybų tarp sutuoktinių. Vekselių laidavimo paslaugą siūlo ir daugelis bankų, tačiau jį gana brangi;

paprastesniais atsiskaitymais. Vekselį apmokėti gali būti įpareigotas ne jį išdavęs, bet ir kitas asmuo. Tai gali paspartinti tarpusavio atsiskaitymus esant daugiašaliams įsiskolinimams;

– galimybe perleisti kitiems asmenims. Vekselį be apibojimų galima atlygintinai ar neatlygintinai perleisti (indosuoti) kitiems asmenims. Dėl to jis gali būti panaudotas ir kaip atsiskaitymo priemonė. Vekselį pardavus faktoringo paslaugas teikiančiai įmonei, bent dalį skolos galima atgauti dar prieš terminą. Pažymėtina, kad indosuotojai (perdavę vekselį kitiems) tampa solidariai atsakingi už vekselio apmokėjimą iki galutinio atsiskaitymo pagal jį, todėl tikrajam vekselio davėjui, vengiančiam laiku atsiskaityti, jo turėtojas gali pareikalauti skolą grąžinti iš bet kurio šį vekselį indosavusio asmens. Pastarasis, apmokėjęs skolą, tampa vekselio savininku ir skolos kompensavimo regreso tvarka gali reikalauti iš kitų indosuotojų, laiduotojų ir paties vekselio davėjo. Buhalterinės apskaitos aspektu tai reiškia, kad visi indosuotojai (išvardyti vekselio blanke), kol vekselio davėjas jo neišpirko, turi pripažinti neapibrėžtąjį įsipareigojimą;

palūkanomis. Vekselyje gali būti numatytos palūkanos arba jos gali būti iš anksto įskaičiuotos į pagrindinę sumą, kai vekselis išrašomas didesnei už pačią skolą sumai.

 

Įprastai vekselis surašomas vienu egzemplioriumi, kurį saugo kreditorius (vekselio gavėjas). Apmokėjęs vekselį, jo mokėtojas turi teisę reikalauti, kad gavėjas grąžintų šį vertybinį popierių. Jau minėta, kad vekselį gali apmokėti pats jį išdavęs asmuo arba tai padaryti gali kitas asmuo. Pagal tai išskiriamos dvi vekselių rūšys:

                      a) paprastasis, kai vekselio davėjas pats įsipareigoja vekselio gavėjui laiku grąžinti skolą. Dažniausiai paprastieji vekseliai išduodami skolon perkant prekes ar kitą turtą arba skolinantis pinigus kaip papildoma skolos garantija. Tokie vekseliai sudaro apie 90 proc. visų išrašomų vekselių;

b)įsakomasis, kai vekselio davėjas grąžinti skolą įpareigoja trečiąjį asmenį. Įsakomieji vekseliai naudojami įvairiems skolų perkėlimams trišaliuose sandoriuose. Įsakomųjų vekselių surašymas ir tolesnis naudojimas sudėtingesnis nei paprastųjų, nes, skolininkui surašius šį vertybinį popierių, dar reikia įsitikinti, jog įrašytasis mokėtojas tikrai sutinka sumokėti skolą.

Įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymas nenumato jokių apribojimų, kokioms skoloms garantuoti gali būti naudojami vekseliai, tačiau dažniausiai jie naudojami siekiant užtikrinti įvairių prekybinių skolų grąžinimą (dėl to vadinami komerciniais vekseliais), rečiau – paskolų.

 

Bene didžiausias pavojus, būdingas vekseliams, tas, kad net ir menkiausias formalių reikalavimų nesilaikymas vekselį paverčia paprastu skolos rašteliu. Tuomet skolos gali tekti reikalauti per teismą. Įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymas su poįstatyminiais aktais ne tik tiksliai nurodo, kas turi būti įrašyta vekselio blanke, bet ir nustato terminus bei procedūras, kaip reikia elgtis apmokant vekselį arba vėluojant tą padaryti.

 

Būtinieji vekselio rekvizitai

 

Kiekviename vekselyje turi būti įrašyta:

1) žodžiai „paprastasis vekselis“ arba „įsakomasis vekselis“;

2) besąlygiškas įsakymas (įsakomajame vekselyje) arba besąlygiškas įsipareigojimas (paprastajame vekselyje) sumokėti nurodytą sumą. Įsakomajame vekselyje nurodomas turinčio sumokėti asmens (mokėtojo) pavadinimas ar vardas, pavardė. Vekselio sumą patartinanurodyti skaičiais ir žodžiais.Pagal Įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymą, vekseliuose, mokėtinuose pateikus arba per nustatytą laiką nuo jo pateikimo, šalia vekselio sumos galima nurodyti ir sutartų palūkanų procentą. Kitokiais mokėjimo terminais išrašytuose vekseliuose palūkanų procento nurodymas neturės teisinės galios – vekselio davėjas nebus įpareigotas jų sumokėti. Vis dėlto tai neužkerta kelio gauti didesnį atlygį už kredito suteikimą – tiesiog iš anksto apskaičiuotą palūkanų sumą (tą galima padaryti, nes tiksliai žinoma skolos grąžinimo data) reikės iš anksto įskaičiuoti į vekselio sumą. Apmokėjus vekseliu garantuotą skolą, pats vekselis turi būti grąžintas jo davėjui, todėl, jeigu skola turi būti sumokėta keliomis įmokomis, kiekvienai įmokai pagrįsti turi būti išduodamas atskiras vekselis.

Pagal Įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymą, vekseliai, kurių suma viršija 3 000 eurų, turi būti notarinės formos, jeigu vekselio davėjas yra fizinis asmuo arba ūkio subjektas, tvarkantis apskaitą pagal supaprastintos apskaitos taisykles. Buhalterinės apskaitos įstatymas nustato, kad supaprastintą apskaitą (apskaitą, tvarkomą taikant paprastąjį įrašą) gali pasirinkti neribotos civilinės atsakomybės juridiniai asmenys, kurie nėra PVM mokėtojai ir neturi samdomų darbuotojų, bei pelno nesiekiantys subjektai, kurie neturi samdomų darbuotojų ir kurių pajamos neviršijo 30 000 eurų. Žinotina: jeigu vekselis turi būti patvirtintas notaro, tai tą patį reikės atlikti ir indosuojant (perduodant) tokį vekselį;

                      3) mokėjimo terminas. Įstatymas numato keturis galimus mokėjimo terminus. Tai:

a) apmokėjimas pateikus. Šiuo atveju iš anksto nesutariama dėl tikslios apmokėjimo datos. Vekselis apmokamas tik jį pateikus, o pateikti jį reikia per vienerius metus nuo išrašymo. Vekselio davėjas šį terminą gali pratęsti arba sutrumpinti. Jeigu vekselyje neįrašomas joks mokėjimo terminas, laikoma, kad toks vekselis turi būti apmokėtas jį pateikus. Vekselio pateikimu laikomas ne tik fiziškas jo įteikimas vizuoti vekselio davėjui (jis pasirašo ant vekselio blanko ir nurodo datą), bet ir registruotu laišku išsiųstas reikalavimas apmokėti vekselį. Visi šie pareikalavimo apmokėti vekselį būdai taikomi ir pasirinkus visus kitus jo apmokėjimo terminus. Žinotina, kad vekselis jį išdavusiam asmeniui gali būti atiduotas tik jį apmokėjus, nes jeigu pradingtų dar neapmokėtas vekselis, kreditorius prarastų visas jo teikiamas garantijas;

b) per tam tikrą laiką nuo vekselio pateikimo. Šiuo atveju nederinama tiksli mokėjimo data, o tik nustatomas dienų skaičius, per kurį po vekselio pateikimo turės būti grąžinta skola. Vekselio gavėjas apmokėjimui jį turi pateikti per vienerius metus nuo vekselio išrašymo. Pateikus vekselį apmokėti, geriausia, kad vekselio davėjas jį pavizuotų ir nurodytų datą (akceptuotų), – taip išvengsite nereikalingų ginčų aiškindamiesi, kada vekselis buvo pateiktas apmokėti ir kada suėjo galutinis atsiskaitymo terminas. Vekselis apmokėti pateikiamas paskutinę nurodyto termino dieną arba per dvi darbo dienas terminui pasibaigus;

c) per tam tikrą laiką nuo vekselio išrašymo dienos. Išrašant vekselį, tiksliai nustatomas terminas, po kurio jis turi būti apmokėtas. Šis terminas gali būti nustatytas dienomis, savaitėmis, mėnesiais. Vekselis apmokėti pateikiamas paskutinę nurodyto termino dieną arba per dvi darbo dienas terminui pasibaigus;

d) nustatytą dieną. Esant šiam mokėjimo terminui, vekselyje būtina nurodyti tikslią apmokėjimo datą. Pastaroji gali būti nurodyta tiek skaičiumi, tiek ir žodžiais „mėnesio pradžia“, „mėnesio pabaiga“ ar „mėnesio vidurys“, kurie reiškia atitinkamai pirmą, penkioliktą ir paskutinę mėnesio dienas. Vekselis apmokėti pateikiamas nurodytą dieną arba per dvi darbo dienas terminui pasibaigus. Šis mokėjimo terminas yra populiariausias;

                      4) mokėjimo vieta. Tai gali būti vekselio davėjo buveinės ar gyvenamosios vietos adresas arba bet kokia kita vieta. Tikslaus adreso nurodymas svarbus siekiant išvengti ginčų, kad skolininkas negalėjo tinkamai įvykdyti savo pareigos, nes nežinojo, kur tiksliai tą turėjo padaryti. Kai vekselis turi būti apmokėtas negrynaisiais pinigais, jame patartina nurodyti banko sąskaitos numerį;

                      5) pavadinimas ar vardas ir pavardė asmens, kuriam arba kurio įsakymu turi būti sumokėta;

                      6) išrašymo vieta ir data. Gali būti nurodytas vien tik miesto pavadinimas arba tikslus adresas;

            7) vekselio davėjo vardas, pavardė ir parašas. Kai vekselį išduoda juridinis asmuo, nurodomas įmonės kodas. Taip pat patartina įrašyti įmonės vardu pasirašančiojo pareigas, juridinį pagrindą. Svarbu, kad vekselį asmuo ne tik pasirašytų, bet ir ranka įrašytų savo vardą bei pavardę – ginčo atveju bus lengviau įrodyti parašo autentiškumą. Šalia gali būti nurodytas ir adresas korespondencijai, ypač jeigu nėra kitų dokumentų, kuriuose būtų užfiksuota ši informacija.

 

          Nors visi išvardytieji rekvizitai yra svarbūs, kai kurių duomenų nepateikimas nepanaikina teisinės vekselio galios. Tokiems rekvizitams priskiriami: mokėjimo terminas (tuomet laikoma, kad vekselis turi būti apmokėtas jį pateikus), išrašymo vieta (ji sutapatinama su mokėjimo vieta ir vekselio davėjo gyvenamąja ar įmonės registracijos vieta). Vekselis, kuriame trūksta kitų rekvizitų, praranda savo išskirtines savybes ir tampa paprastu skolos rašteliu.


Šio numerio temos:

Kiti šio numerio straipsniai:

 

– Iš kasos aparatų – tiesiai į VMI;

– Nuo rugsėjo 1 d. keičiasi NP-SD pranešimai;

– Baudos už mokesčių įstatymų pažeidimus;

– GPM tarifų suvestinė;

– Jungiami mokesčiai: kodėl nebus įtakos išmokų dydžiui eurais?;

– VMI, VDI ir Lietuvos statybininkų asociacija suvienijo jėgas dėl sąžiningo verslo;

– UAB „Pačiolis“ specialistų konsultacijos;

– VDI specialistų konsultacijos;

– VMI specialistų konsultacijos;

– Reglamentų naujienos;

– Anksčiau paskelbti norminių aktų pasikeitimai, įsigaliosiantys 2018 m. rugsėjo 1 d.;

– Mokesčių kalendorius;

– Naudingi skaičiai.

 

Savaitraštis „Buhalterija: apskaitos ir mokesčių apžvalga“ 2018 07 24

Sumokėto ES PVM pripažinimas leidžiamais atskaitymais

Neretai Lietuvos įmonės, įsigydamos prekes ir paslaugas ES teritorijoje, turi sumokėti ir tos valstybės PVM, pavyzdžiui, už apgyvendinimo paslaugas, kurą ir pan. ES sumokėtas PVM negali būti atskaitomas pildant FR0600 deklaraciją, todėl įmonė, norėdama susigrąžinti sumokėtą PVM, dėl PVM susigrąžinimo turi kreiptis per EPRIS sistemą. Vis dėlto ne visos valstybės narės grąžina PVM, o kartais ir pati įmonė nesikreipia dėl grąžinimo. Tokiu atveju ES sumokėtas PVM pripažįstamas įmonės sąnaudomis, bet ne visos tokios sąnaudos pripažįstamos leidžiamais atskaitymais.

 

LR pelno mokesčio įstatymo 24 straipsnis nustato, kad iš pajamų atskaitomos tik tos pirkimo ir importo pridėtinės vertės mokesčio sumos, kurios neatskaitomos pagal Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo nuostatas, ir tik tais atvejais, kai šios sumos apskaičiuotos nuo šiame įstatyme nustatytų leidžiamų atskaitymų.

Lietuvos Respublikos įmonės turi teisę daugelyje užsienio valstybių susigrąžinti PVM, sumokėtą už prekes ar paslaugas, įsigytas toje užsienio valstybėje. Bendra PVM susigrąžinimo taisyklė yra ta, kad PVM grąžinimo laikotarpiu Lietuvos apmokestinamieji vienetai neturi būti registruoti PVM mokėtojais toje užsienio valstybėje (ar jiems neturi būti atsiradusi prievolė įsiregistruoti PVM mokėtojais toje valstybėje), neturi vykdyti veiklos, kuri yra PVM objektas toje valstybėje, ir užsienio valstybėje įsigytos prekės ar paslaugos turi būti skirtos tik jų ekonominei veiklai vykdyti.

 

Lietuvos įmonės teisę susigrąžinti ES valstybėse sumokėtą PVM turi pagal 2008 m. vasario 12 d. Direktyvą 2008/9/EB, nustatančią Direktyvoje 2006/112/EB grąžinimo apmokestinamiesiems asmenims, kurie nėra įsisteigę PVM grąžinančioje valstybėje, o yra įsisteigę kitoje ES valstybėje, išsamias taisykles. Pagal šias direktyvos nuostatas, Lietuvos įmonės turi teisę prašyti grąžinti PVM, sumokėtą bet kurioje ES valstybėje.

Lietuvos įmonė pati turi nuspręsti, ar nori susigrąžinti ES sumokėtą PVM, ar ne.

Jeigu Lietuvos įmonė kreipėsi dėl PVM grąžinimo, bet prašoma grąžinti suma yra mažesnė už ES valstybės teisės aktuose nustatytą minimalią grąžinamą PVM sumą, sumokėtas ES PVM negrąžinamas, o Lietuvos įmonė gali šią negrąžinto PVM sumą priskirti ribojamų dydžių leidžiamiems atskaitymams, jeigu ši PVM suma apskaičiuota nuo leidžiamų atskaitymų. Įmonė privalo pateikti įrodymus, pagrindžiančius negalimumą susigrąžinti užsienyje sumokėtą PVM.

Pavyzdžiui, įmonės darbuotojai komandiruočių metu užsienyje patiria išlaidų, kurių įmonės vardu išrašytuose dokumentuose išskirtas pirkimo PVM. Atskirose valstybėse įsigytų prekių (paslaugų) PVM suma yra mažesnė už tose valstybėse nustatytas minimalias grąžinimo sumas. Kadangi įmonė tokiais atvejais negali susigrąžinti sumokėto PVM, PVM suma priskiriama ribojamų dydžių leidžiamiems atskaitymams.

Jeigu įmonė nusprendžia nesikreipti dėl PVM grąžinimo, tokios negrąžintos PVM sąnaudos negali būti laikomos ribojamų dydžių leidžiamais atskaitymais.

Pavyzdžiui, įmonė 2017–2018 m. teikia prekių vežimo paslaugas. Buvo atvejų, kai įmonė įsigijo degalų užsienyje. Apskaičiuota degalų įsigijimo PVM suma viršija minimalias grąžinimo sumas, tačiau įmonė nutaria neteikti prašymų susigrąžinti PVM iš užsienio valstybių. Kadangi PVM sumos negrąžinamos ne pagal PVM įstatymo nuostatas, o įmonės sprendimu, nesusigrąžintos PVM sumos iš įmonės pajamų negali būti atskaitomos.

 

Konsultavo mokesčių specialistė Marina Guptor


Išskaitų iš darbo užmokesčio naujovės: galimybės ir pavojai

 

Lietuvos antstolių rūmai yra pateikę pribloškiančią statistiką apie antstolių išieškojimus: 2017-10-01 duomenimis, priverstinis išieškojimas buvo vykdomas iš 292 612 skolininkų – fizinių asmenų! Kitaip tariant, kas dešimtam Lietuvos gyventojui (!) antstoliai buvo pradėję vykdomąją bylą, taip priverstinai būdu skatindami juos vykdyti savo pinigines prievoles. Iš jų net 181 559 asmenims pradėta daugiau nei viena vykdomoji byla, o bendra išieškomų skolų suma siekė apie 3,8 mlrd eurų! Vaizdžiai tariant, skolininkų, kuriems pradėtos išieškojimo bylos pasiekė antstolius, yra daugiau nei Kauno gyventojų.

 

PVM sąskaita faktūra – pagrindinis PVM apskaitos dokumentas

LR pridėtinės vertės mokesčio įstatymas nustato, kad įvykusį prekių tiekimą arba paslaugų teikimą apmokestinamasis asmuo (išskyrus nustatytas išimtis) privalo įforminti PVM sąskaita faktūra arba turi užtikrinti, kad įvykusį prekių tiekimą arba paslaugų teikimą jo vardu įformintų šių prekių ar paslaugų pirkėjas arba trečiasis asmuo.

 

Kiti šio numerio straipsniai:

– Darbuotojai skundžiasi 24 kartus dažniau nei darbdaviai;

– Galimos išskaitos iš darbuotojo atlyginimo už negrąžintas avansu gautas lėšas;

– Kantrybė atsipirko – po septynerių metų bylinėjimosi mokesčių administratorius grąžins beveik 285 tūkst. Eur. PVM;

– UAB „Pačiolis“ specialistų konsultacijos;

– VMI specialistų konsultacijos;

– LR aplinkos ministerijos specialistų konsultacijos;

– Programa „Excel“ (37). Langelių susiejimas kopijuojant nuorodą;

– Buhalterio profesijos prestižas: kuo dirbate – buhalteriu ar finansininku?;

– Kodėl kartais sunku bendrauti;

– Buhalterinė apskaita prieš 100 metų;

– Reglamentų naujienos;

– Naudingi skaičiai.

 

Periodas Kaina (Eur) Kiekis Pasirinkite
2018-2019 m. prenumerata su naujienlaiškiu, (POPIERINĖ VERSIJA). 165.25
2018-2019 m. prenumerata su naujienlaiškiu, (ELEKTRONINĖ VERSIJA). 117.25
2018-2019 m. prenumerata, (POPIERINĖ VERSIJA). 147
2018-2019 m. prenumerata, (ELEKTRONINĖ VERSIJA). 99
2018 m. III ketvirtis, (POPIERINĖ VERSIJA). 36
2018 m. rugsėjo mėn. (POPIERINĖ VERSIJA). 12
2018 m. 7 mėn. (gegužė-gruodis),
(ELEKTRONINĖ VERSIJA).
57