UAB „Pačiolio“ prekyba; El. paštas info@paciolioprekyba.lt. Tel.: (8 5) 2700 636

Ekspertai pataria, kaip derėtis dėl vasaros atostogų

 

Šiltąjį metų sezoną dauguma darbuotojų planuoja pasinaudoti kasmetinėmis atostogomis. Ką daryti, jeigu norite mėnesio trukmės atostogų ar ketinate išvykti tuo metu, kai kiti kolegos jau yra suplanavę poilsiauti? Ekspertė pataria, kaip pasirengti deryboms dėl atostogų ir kuriuo atveju darbdavys gali netenkinti jūsų prašymo.

„Kad ir kaip mėgtume savo darbą, atostogų reikia absoliučiai visiems darbuotojams. Tai galimybė ne tik atsikvėpti nuo kasdienės rutinos, bet ir skirti daugiau laiko šeimai ar artimiesiems, kelionėms, naujiems įspūdžiams ar pomėgiams. Nesuplanavęs atostogų iš anksto, darbuotojas patenka į keblią situaciją – darbdavys gali nepatvirtinti paskutinės minutės planų“, – sako Eglė Staniulionė, „Bitė Lietuva“ žmonių ambasados vadovė.

Tartis iš anksto

Ekspertė pataria pirmiausia pasidomėti įmonės vidaus tvarka dėl atostogų trukmės, planavimo ir kitų aspektų.

„Darbo kodekse nustatyta, kad darbdaviai turi parengti kasmetinių atostogų planus, taip pat aiškiai aprašyta, kuriems darbuotojams suteikiama pirmenybė rinktis poilsio dienas ir pan. Vis dėlto Lietuvoje darbdaviai yra gerokai lankstesni, nei to reikalauja teisės aktai: planuojant atostogas, galima tikėtis palankesnio sprendimo tiek dėl atostogų trukmės, tiek dėl prašymo atostogauti pateikimo termino“, – sako E. Staniulionė.

Planuojant ilgesnes nei dviejų savaičių trukmės atostogas, rekomenduojama apie tai kalbėtis su vadovais ir kolegomis gerokai iš anksto.

„Jeigu vadovui pranešite, kad norite nuo rytojaus išvykti mėnesiui, tokio atostogų prašymo greičiausiai jis negalės patvirtinti. Planuojant itin ilgas atostogas, būtų gerai jau metų pradžioje apie tai pranešti darbdaviui ir kolegoms. Net jeigu atostogauti nuspręsta ekspromtu paskutinę minutę, su tiesioginiu vadovu reikėtų iš karto aptarti, kaip bus užtikrinamas darbų tęstinumas“, – komentuoja ekspertė.

Kad po atostogų nereikėtų atostogų

Nuo darbuotojo pavadavimo būtinybės priklauso ir tolesni scenarijai. Jeigu darbuotojo atostogų metu darbai negali nutrūkti, būtina sutarti, kas pavaduos atostogaujantį – kolegos ar komandos vadovas.

Labai svarbu tvarkingai perduoti darbus ir reikiamą informaciją, kad pavaduojantis kolega žinotų, ko gali tikėtis, kaip elgtis ir į ką kreiptis esant netikėtai situacijai. Tikrai negerai, kai darbuotojas išeina atostogų, tiesiog peradresuoja laiškus ir skambučius kolegai, apie tai jo neįspėjęs. Nesuderinus pavadavimo tvarkos, sunku tikėtis, kad likęs atsakingas asmuo galės kokybiškai atlikti jam patikėtus darbus“, – pabrėžia E. Staniulionė.

Jeigu išeinant atostogų nėra kam palikti darbų, su tiesioginiu vadovu reikėtų aptarti, kurios užduotys bus atliktos iki sutarto poilsio, o kas bus tęsiama jau grįžus.

„Neretai atostogoms besiruošiantys darbuotojai imasi ne tik tų darbų, kuriuos turi atlikti iki atostogų, bet ir gerokai į priekį numatytų užduočių, todėl atostogauti išeinama dar labiau pavargus. Darbus reikėtų atsakingai planuoti ir prieš atostogas, ir po jų“, – sako skaitmeninių paslaugų bendrovės „Bitė Lietuva“ žmonių ambasados vadovė.

Ilsėtis irgi reikia mokytis

 „Kad ir kokia būtų įmonės vidaus tvarka, geriausia, kai darbuotojai atvirai ir aiškiai apsibrėžia lūkesčius. Išeinančiam atostogų galbūt ne visada patogu palikti savo užduotis kolegoms. Bet juk šią skolą grąžiname, kai patys pavaduojame atostogaujantį kolegą“, – pastebi E. Staniulionė. Dėl šios priežasties darbdaviams itin svarbu rūpintis ne tik darbų tęstinumu darbuotojų atostogų metu, bet ir kad patys atostogaujantieji gebėtų kokybiškai pailsėti nuo darbo rutinos. „El. pašto paraše nustatykite įspėjimą apie planuojamų atostogų datą, išjunkite darbo pašto ir susirašinėjimo programėlių pranešimus, įsijunkite automatinius atsakymus. Tokie nedideli dalykai taip pat padeda geriau pasiruošti atostogoms, kad jų metu kiltų kuo mažiau minčių apie darbą ir būtų galima išties kokybiškai pailsėti“, – nusišypso pašnekovė.

UAB „Idea Prima“ inf.

Į viršų